piątek, 22 lipca 2011

Jean David Morvan i Philippe Buchet "Armada. Poślizg kontrolowany" (Tom 13) – recenzja

Niezły!
Trzynasty tom Armady to zamknięta fabuła ukazująca zmagania Navis na trasie nielegalnego wyścigu odbywającego się na skolonizowanych przez Armadę planetach. Stawką jest nie tylko nagroda, ale też życie przebiegłego adwokata… 

Akcję na szczęście komplikują rozmaite koneksje i wywiedzione z poprzednich tomów zatargi oraz układy protagonistów, gdyby bowiem Poślizg kontrolowany pozbawić tej warstwy byłby i prosty, i nieciekawy, i nawet nieefektowny.


Tom wydany nakładem wydawnictwa Egmont w maju 2011 roku nie jest objawieniem serii. Co więcej, wystawia wiernych czytelników na poważną próbę, bowiem wiele z atutów Armady zostało tu stłumionych: dialog dominuje nad obrazem, główny wątek przyćmiewają mikrofabuły, festiwal charakterów ogranicza się do „samotnego człowieka” w szeregach Armady.

Jeszcze o wspomnianej nieefektowności. Choć komiks jest barwny a kadry dynamiczne to zdecydowanie kolejnemu tomowi brakuje świeżości w przedstawianiu nowych przestrzeni czy obiektów. Wyścigu nie śledzi się w wypiekami na twarzy a kolejne karty przynoszą rozczarowanie, bo uciekając od konwencjonalnych rozwiązań autorzy zrezygnowali z widowiskowych scen, które byłyby jedyną mocną stroną tomu.

Na koniec aluzja. Choć Morvan i Buchet nie odwołują się wprost do silnie konotujących z Armadą wątków, to daje się wyczuć kilka konotacji między chociażby główną bohaterką, czy samym pomysłem wyścigu (rodem ze Star Wars). W Navis jest bowiem wiele z Marthy Washington. Jest ex-agentką, sama walczy ze światem tracąc w nierównej walce zarówno przyjaciół jak i ludzi godnych zaufania (jest przecież ostatnim sprawiedliwym). To jednak za mało, pozbawiona jest bowiem ogromnego bagażu przeszłości przez co jej psychologia jest dość liniowa, a zachowania przewidywalne. Ponadto świat Armady niczym nie przypomina pełnego aluzji do współczesności świata Marthy. Nie co dzień obcujemy z arcydziełami.

Armada
Poślizg kontrolowany. Tom: 13
Scenariusz: Jean David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 48
Format: 215 x 290
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: maj 2011