środa, 27 lipca 2011

"Oczyszczenie. Star Wars: Rycerze Starej Republiki" – recenzja

Dobry!
ODYSEJA KOMIKSOWA. W gąszczu komiksowej wersji Star Wars odnajdują się już tylko najwytrwalsi. Obok dziejącego się sto lat po Powrocie Jedi Dziedzictwa (Złamany, Kawałki, Smocze szpony, Sojusz, Ukryta świątynia i Burze), są jeszcze serie Mroczne czasy (Ścieżka donikąd i Podobieństwa), dwudomowy Wektor oraz właśnie Rycerze Starej Republiki. Komiksową flotę Star Wars dopełniają jeszcze wydawane nakładem wydawnictwa Egmont miesięcznik Star Wars Komiks oraz kwartalniki: Star Wars Komiks Ekstra i Star Wars Komiks Wydanie Specjalne – w tych zaczytują się już tylko najwytrwalsi z najwytrwalszych. 

Seria Star Wars Rycerze Starej Republiki w oryginale składa się z dziewięciu zbiorczych tomów kolekcjonerskich (włączając Wektor), z których do tej pory w Polsce ukazały się: Początek; Flashpoint; Dni strachu, noce gniewu; Zaślepieni nienawiścią, rycerze cierpienia i właśnie Oczyszczenie oznaczone woluminem szóstym.

Tom Rycerze Starej Republiki. Oczyszczenie zawiera epizody Wychwalany, Zwrot i Oczyszczenie odpowiadające zeszytom od 29 do 35 wydawanych nakładem Dark Horse Comics od roku 2005. (Star Wars Knights of the Old Republic: Vindication Volume Six jako tom zbiorczy wydany został przez Dark Horse Comics w 2009 roku).

Akcja Rycerzy… rozgrywa się w czasach Starej Republiki (25 000 – 1000 lat przed bitwą o Yavin, dokładnie 3 963 lata przed rokiem 0) niegdyś dominującego państwa w Galaktyce. Zmagania padawana Jedi Zayne’a Carricka nieuchronnie zbliżają się do zaskakującego finału. Wcześniej następuje konfrontacja się z Mistrzami, którzy zhańbili jego imię wikłając w niepopełnione zabójstwo. Podczas gdy Carrick walczy o odzyskanie honoru, za sprawą spisku, którego ofiarami padli oskarżyciele padawana, dochodzi do wewnętrznej konfrontacji Rycerzy Jedi. Trud czytelniczy wynagrodzi efektowna walka, a zakończenie z pewnością nakłoni do sięgnięcia po kolejny, rozpoczynający nową erę, tom.

Oczyszczenie to spójny element złożonej i pogmatwanej struktury komiksowej wersji Star Wars. Element wymagający kontekstu tomów wcześniejszych (oraz późniejszych) jak i ogromnej pasji do wnikania w zawiły lecz pociągający świat space opery George'a Lucasa.

Szósty tom Rycerzy… to pozycja obowiązkowa dla kolekcjonerów i fanów. Wyszukani czytelnicy komiksów raczej znajdą sposób, aby zrekompensować ten ubytek w swojej kolekcji.

Star Wars: Rycerze Starej Republiki 
Oczyszczenie, tom 6
Scenariusz: John Jackson Miller
Rysunki: Bong Dazo, Brian Ching, Alan Robinson, Joe Pimentel
Przekład: Jacek Drewnowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 168 stron
Format: 150 x 228 mm
Język oryginału: angielski
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: lipiec 2011