piątek, 22 lipca 2011

"Tajemnice Poznania – prasowy film rysunkowy z lat 1948 – 1949" – recenzja

Bardzo dobry!
Tajemnice Poznania – prasowy film rysunkowy z lat 1948 – 1949 wydany w 2011 roku nakładem Fundacji Tranzyt / Centrali to z perspektywy badacza komiksu jedna z ważniejszych publikacji tego roku.

Pierwszym, najistotniejszym kryterium świadczącym o wadze Tajemnic Poznania… w publikacjach komiksowych jest sam podmiot wydania: „prasowy film rysunkowy” z końca lat czterdziestych wydawanych na łamach „Expressu Poznańskiego”. Wydawnictwa kierowane prawami rynku wychodziły zawsze naprzeciw czytelnika a nie badacza, bardzo sporadycznie sięgając po prace historyczne (chyba, że w antologiach, zobacz: Komiks erotyczny), dlatego w zapomnienie popadają ważne publikacje, które budowały kulturę komiksu w Polsce.

Po drugie, samo wydanie, które jest kompleksową kontekstualizacją komiksu: przybraną w biografię autora i dwa teksty naukowe wprowadzające laika w realia ówczesnego komiksu, a badaczowi dostarczające niezbędnej dla dalszej pracy bibliografii.

Wreszcie sam komiks. Doskonałe wydanie i świetna rekonstrukcja kadrów daje nam wrażenie obcowania z faktycznym wydaniem powojennej gazety, gdzie komiks nazywano „filmem rysunkowym” a prostą kreskę dookreślała piękna polszczyzna.

Tajemnice Poznania – prasowy film rysunkowy z lat 1948 – 1949
Liczba stron: 80 
Format: włoski 24x15
Oprawa: twarda 
Wydanie: 2011
Wydawca: Fundacja Tranzyt / CENTRALA Central Europe Comics Art / Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu