poniedziałek, 31 października 2011

M. Sowa, S. Savoia "Marzi. Nie ma wolności bez solidarności" – recenzja

Rewelacyjny!
DORASTAJĄCA MARZI. Nie ma wolności bez solidarności to trzeci tom dzieła Sylvaina Savoia oraz Marzeny Sowy. Wraz z wcześniejszymi księgami (Dzieci i ryby głosu nie mają i Hałasy dużych miast) komiks ukazał się już w Belgii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Najnowszy egzemplarz, wydany nakładem wydawnictwa Egmont w październiku 2011 r., opowiada o Polsce końca lat osiemdziesiątych, o strajku w hucie Stalowa Wola, o obradach okrągłego stołu, o powołaniu pierwszego rządu III RP. Ale Nie ma wolności bez solidarności jest też (a może przede wszystkim) opowieścią o dorastającej Marzi. Jej problemach, decyzjach oraz dobrych i złych wspomnieniach z czasów transformacji ustrojowej. 

Marzi, porte parole Marzeny Sowy, ostatnie lata komunizmu wspomina z trwogą i wciąż żywym strachem, z trudem wyjaśniając wszystkie procesy gospodarcze oraz przemiany polityczne. Wolna Polska również nie przynosi całkowitego uwolnienia od wszystkich problemów i niebezpieczeństw. Zetknięcie z nowymi przedmiotami w szkole przychodzi łatwo – gorzej z nadmiarem różnorodnych produktów, czy złym wpływem telewizji. Ostatnim kadrem komiksu jest obraz Marzi, która przerażona skrywa się pod parasolem, uciekając przed „deszczem” produktów kultury masowej i globalnej gospodarki. Nowe czasy rodzą nowe zagrożenia, których równie trudno się ustrzec. 

Komiks Sowy i Savoia czytać należy jako bardzo osobisty pamiętnik, w którym najmłodsi czytelnicy odnajdą intrygującą, pełną humoru i zabawy historię małej dziewczynki. W życiu bohaterki obok pierwszych radości okresu dojrzewania pojawiają się też pierwsze smutki i przykre doświadczenia, które – jak śmierć bliskich, czy okrutne obrazy zabijania zwierząt – pozostaną już na zawsze. 

Nie ma wolności bez solidarności to również lektura dla dorosłych. Mimo, że większość pamiętających tamte czasy czytelników skupi się na opisie przemian ustrojowych, to historia Marzi zawiera też w sobie wiele biografii naznaczonych dorastaniem w latach osiemdziesiątych. Biografii, które łączą przygody w harcerstwie, Teksańska masakra…, gumy-kulki i Ptyś. 


Marzi. Nie ma wolności bez solidarności, tom 3 
Scenariusz: Marzena Sowa 
Rysunki: Sylvain Savoia 
Przekład z francuskiego: Marzena Sowa 
Oprawa: twarda 
Objętość: 96 stron 
Format: 170 x 230 mm 
Język oryginału: francuski 
Wydanie: październik 2011 
Wydawca: Egmont 
Album objęty honorowym patronatem: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Instytut Lecha Wałęsy.