czwartek, 10 listopada 2011

Amélie Sarn "Thorgal. Dziecko z Gwiazd" – recenzja

KSIĄŻKOWY THORGAL. W oczekiwaniu na trzydziesty trzeci tom Thorgala pod tytułem Statek miecz oraz album Raissa serii Louve (przedstawiającej przygody córki Thorgala) Egmont przygotował nie lada gratkę dla wielbicieli kultowej serii Grzegorza Rosińskiego i Jeana van Hamme. Wydawnictwo ponownie wydało książkę Thorgal. Dziecko z Gwiazd pióra Amélie Sarn będące adaptacją wydarzeń zawartych w komiksie o słynnym wikingu. Jednocześnie fani wystawieni zostali na wielką próbę, bowiem „przepisywanie” klasyki wypadło nie najlepiej. 

Historia przygód Thorgala (zawarta w pierwszych tomach komiksu Rosińskiego i van Hamme) opowiedziana została z niewielkimi dodatkami. Jednak fani, którzy skrupulatnie zapamiętywali szczegóły kadrów, detale wystroju czy najmniejsze drobiazgi fabuły nie odnajdą na stronach książki żadnej gry z niuansem i szczegółem pierwowzoru. Dopisywane są bowiem bardzo powierzchowne wydarzenia, które zdają się nie dopełniać świata komiksu. 

Kluczową kwestią jest jednak to, że u Sarn dominuje dialog, podczas gdy siłą komiksu jest sugestywność obrazu, pojemność kadrów i – dopiero na końcu – dopełnienie go słowem. Sam scenariusz przygód Thorgala nie przyciąga tak, jak robią to pejzaże, sceneria wydarzeń czy wizerunki bohaterów. Właściwą ścieżką adaptowania kadrów jest raczej podążanie drogą niedostępną medium komiksu – wnikania w świadomość bohaterów i snucia różnych wersji rozwoju wydarzeń. 

Książka Amélie Sarn wypełnia jednak wydawniczą lukę, która zazwyczaj towarzyszy oczekiwaniu na kolejne tomy i edycje wielkich dzieł. Co jeszcze mogłoby towarzyszyć Thorgalowi to film, na który z niecierpliwością czekają wszyscy czytelnicy dzieł Rosińskiego i van Hamme. 


Amélie Sarn Thorgal. Dziecko z gwiazd 
Tytuł oryginału: L'Enfant des étoiles 
Tłumaczenie: Joanna Schoen 
Liczba stron: 270 
Okładka: miękka 
Wydawca oryginału: Milan Presse 
Rok wydania oryginału: 2009 
Wydanie: 2011 
Wydawca: Egmont