środa, 2 listopada 2011

René Goscinny i Albert Uderzo "Asteriks. Tarcza Arwernów" – recenzja

Klasyka!
TARCZA NIEZGODY. Tarcza Arwernów, jedenasty tom kultowej serii o Asteriksie i jego wiernych kompanach, to kolejny wolumin wydany w odnowionej szacie graficznej i poprawionej kolorystyce. Oddany do rąk czytelników w październiku 2011 r. komiks René Goscinnego i Alberta Uderzo, obok doskonałego wydania (reedycje publikuje wydawnictwo Egmont) jest też zabawną i świetnie napisaną/narysowaną historią o nowych przygodach słynnych komiksowych Galów.


Historia zaczyna się niezwykle ciekawie. Wercyngetoryks, pokonany przed laty przez Juliusza Cezara, składa u stóp zwycięzcy swoją broń. W łupie znajduje się bardzo cenna tarcza. Z pola bitwy trafia ona w ręce rzymskiego łucznika, który oddaje ją legioniście, ten z kolei centurionowi, który przepija tarczę u sprzedawcy wina, a ostatni posiadacz nie potrafi ustalić gdzie cenny artefakt mógłby się znajdować...

W poszukiwaniu tarczy Asteriks, Obeliks i – nieodłączny – Idefiks maszerują do kraju Arwernów. Mieszkańcy tej ziemi to sympatyczny lud o przyjaznym usposobieniu, apatycznej naturze oraz s(z)pecyficznej wymowie. Życzliwych osadników cechuje jeszcze – obok handlu winem i węglem – niechęć względem Rzymian. Dzięki temu, po licznych perypetiach, wspólnie z Asteriksem i Obeliksem udaje się tarczę odzyskać, mimo że znajdowała się u… znanej osobistości. 

W Tarczy Arwernów obok głównego wątku odnajdziemy też urzekające kadry portretujące chorobę Asparanoiksa i pobyt w uzdrowiskowym kurorcie Aquae Calidae (Vichy). Wódz poddany leczniczym kąpielom, biczom wodnym oraz ścisłej diecie szybko wraca do zdrowia. Równie interesująco (i jeszcze bardziej wesoło) przebiega terapia Asteriksa i Obeliksa, którym niestety (z punktu widzenia czytelnika) nie udało się ukończyć terapii. 

Trudno zachęcać do sięgnięcia po komiks Goscinnego i Uderzo, skoro od lat jest jedną z najbardziej rozpoznawanych serii w historii tego medium. Dodać należy tylko, że tom jedenasty kontynuuje wszystko to, co w Asteriksie najlepsze: lingwistyczne żarty, dystans do historii oraz epokowych wydarzeń, znani i uwielbiani bohaterowie oraz – co uwydatnia najnowsze wydanie – świetna kompozycja kadrów, znakomite rysunki oraz doskonałe kolory.


Asteriks. Tarcza Arwernów, tom 11 
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Przekład: Jarosław Kilian
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 215 x 290 mm
Język oryginału: francuski
Wydanie: październik 2011
Wydawca: Egmont


Czytaj też na: 
http://irka.com.pl/portal/Review?review_id=1483