niedziela, 4 grudnia 2011

"Silence 2011" – recenzja


Rewelacyjny!
WIELKA KSIĄŻECZKA. Wydany nakładem Fundacji Tranzyt / Centrali katalog międzynarodowego konkursu na komiks bez słów – Silence 2011, w ramach drugiego festiwalu kultury komiksowej Ligatura to książka, której nie może zabraknąć w kolekcji każdego komiksomana. Różnorodność form, stylów, pomysłów, tematów to tylko kilka najważniejszych cech tej świetnej publikacji. 

Jury konkursu (Tom Gauld, Andrzej Klimowski, Erik Kriek, Tim Molloy) wyróżniło dostępne w podglądzie prace Marty Długołęckiej, Barta Nijstada oraz Davida Petera Keera, ale nie tylko dla nich warto sięgnąć po Silence 2011. Największa przyjemność obcowania z katalogiem towarzyszy podczas samodzielnego przeglądania prac skacząc między tematami, pomysłami i koncepcjami.Kryterium konkursu – tworzenie komiksu bez słów – skrywało duży potencjał w zakresie treści i formy, który skrzętnie wykorzystali artyści. W katalogu znajdują się wariacje na temat historii (David Lester), życia (Grzegorz Janusz i Tomasz Niewiadomski), sztuki (Piotr Perłowski), snu i odmętów ludzkiego umysłu (David Peter Keer, Bart Nijstad), czy nawet przewrotna wizja świata (Sam Peeters). Tak jak w treści, również w zakresie formy nadrzędną cechą jest różnorodność: od surowych i ubogich szkiców (Esmir Prlja, Ñero Le Ye) po barwne i bogate grafiki (John Miers, Bart Nijstad, Marta Długołęcka).

Artystów nie opuszcza inwencja oraz dobry humor. Nowe światło na historię o jabłku Newtona rzuca komiks Stronger than gravity (Vesna Nichevska-Saravinova), a katastrofę Titanica „reinterpretują” Bartłomiej Kuczyński i Maciej Jasiński. Z kolei Marek Turek ujawnia kulisy twórczości Salvadora Dalego a Jakub Grochola i Tomasz Kontny w komiksie The Current pokazują przewortny, intrygujący i groźny świat dziecka. 

Komiksy nie stronią też od powagi i grozy. Obok nagrodzonego The Bath Marty Długołęckiej wyróżnić należy Sled Oskarsa Pavlovskisa, Poor Lonesome Cowboy Sebastiana Skrobola i Bartosza Sztybora oraz tragikomiczne wizje życia ukazane w Strip of Illusions Januarego Misiaka oraz w Farewell Letter Grzegorza Janusza i Tomasza Niewiadomskiego. Obok wymienionych propozycji pozostaje jeszcze całe bogactwo dzieł, w których z pewnością każdy znajdzie odpowiadający mu styl i temat. 

Katalog obok utrwalenia najważniejszych prac konkursowych (czterdzieści trzy z około dwustu nadesłanych) zawiera wiele cennych informacji, jak chociażby spis stron internetowych i/lub blogów artystów, czy anglojęzyczne notki i opisy. Mimo kieszonkowego rozmiaru Slice 2011 jest bardzo pojemną publikacją, ważną oraz sprawiającą czytelnikowi prawdziwą przyjemność w obcowaniu z komiksem.

Silence 2011. Katalog międzynarodowego konkursu na komiks bez słów / Ligatura 2011 
Format: 150 x 105 mmm
Liczba stron: 256
Papier: offset
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 44 zł / 15 euro
Wydanie: 01.10.2011 
Wydawnictwo: Fundacja Tranzyt / Centrala