niedziela, 8 stycznia 2012

Rafał Szłapa "Bler. Zapomnij o przeszłości" – recenzja


Rewelacyjny!
POWRÓT POLSKIEGO SUPERBOHATERA. Wydany nakładem Blik Studio najnowszy tom Blera opublikowany został dokładnie rok po ukazaniu się woluminu Lepsza wersja życia. I choć Zapomnij o przeszłości posiada słabsze strony, to i tak jest świetną kontynuacją historii stworzonej przez Rafała Szłapę.


„Krakowski Superman” wciąż trudni się ratowaniem świata. Głównie dzięki otrzymywanym z wyprzedzeniem wiadomościom. Wraz z Lidią wybiera się również na „spotkanie”, które obfituje w zaskakujące zwroty akcji. Tymczasem policja (intrygująca Ruth) coraz śmielej i skuteczniej depcze po piętach tajemniczego porywacza i mordercy.

Jednak fabuła nie zmierza do spektakularnego finału i rozwiązania wszystkich zagadek biografii Blera. Choć przesądzona jest już jego przeszłość, to pytania: kim jest i dokąd zmierza, wciąż pozostają aktualne. Co więcej, natura Blera jawi się jako coraz bardziej zawiła, tajemnicza i skomplikowana, bowiem cel dla którego został pierwotnie stworzony (walki ze złem niczym komiksowi superbohaterowie) przestał już być aktualny. Pytania o pochodzenie zostają wprost wyjaśnione w Zapomnij o przeszłości, jednak ponad te kwestie przebija problem podwójnej osobowości Blera, machiny, w którą jest uwikłany oraz pytanie o możliwość istnienia dobra w najczystszej postaci.

http://www.facebook.com/Blerkomiks
Pierwszy tom kończył się intrygującym ukazaniem drugiego oblicza Blera – porywającego i mordującego przypadkowych ludzi. Wątek ten w tomie drugim i zostaje rozbudowany i stanowić też będzie – miejmy nadzieję – temat tomu trzeciego. W równie ciekawym finale Zapomnij o przeszłości Szłapa świetnie oddał klimat mrocznej sceny docierania do dziwacznego stwora. Zaskakujący jest fakt, że wewnętrzne dywagacje Blera są słyszalne, a kolejna wiadomość, którą otrzymał z wyprzedzeniem, tym razem dotyczy niego samego.

Rewelacyjna wciąż pozostaje grafika. Egzemplarz prezentuje się efektownie, doskonałe rysunki sprawiają, że wielokrotnie zatrzymujemy się na ciekawych kadrach. Paradoksalnie, wadą tychże stron jest zbyt częste przesłanianie grafik nadmiarem słów (na przykład burzącą nastrój frazą „Jestem ideą”), podczas gdy czyste" ujęcie byłoby bardziej wieloznaczne, bardziej efektowne. Jednak największym mankamentem najnowszego Blera jest fakt, że na kolejny tom znów trzeba będzie dość długo czekać. Czekać w niepewności, czy bardzo dobre dwa tomy, pełne tajemnic i niedopowiedzeń, zwieńczy zajmujący egzemplarz zmierzający w stronę unikalnej historii, czy autor skieruje się w stronę schematyzmu i konwencjonalnych pierwowzorów.

Bler. Zapomnij o przeszłości
Scenariusz i rysunki: Rafał Szłapa
Okładka: miękka
Format: 21 x 29 cm
Druk: kolor
Papier: matowy
Liczba stron: 48
Cena z okładki: 29,90 zł
Wydawca: Blik studio
Wydanie: 2011

Czytaj też na: www.irka.com.pl