wtorek, 3 kwietnia 2012

"Yorgi cz. 1: Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa” – recenzja


Rewelacyjny!
DEBIUT YORGIEGO. Pierwszy tom serii Yorgi posiada wszystkie cechy właściwe wstępom do wielkich opowieści komiksowych. Album Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa autorstwa Jerzego Ozgi i Dariusza Rzontkowskiego jest oryginalny (ale zdecydowanie nie unikalny), rysuje ciekawe spektrum wielkiego świata i wprowadza szereg intrygujących postaci. Historii rozpoczętej w wydawnictwie Kultura Gniewu w styczniu 2012 roku wróżę świetlaną (w kontekście pochodzenia Yorgiego zwrot ten brzmi dwuznacznie) przyszłość. Uniwersum świata skrywa bowiem w sobie potencjał na wielotomowe przygody głównego bohatera, pre- i sequele oraz duży krąg fanów, którzy po każdy numer sięgać będą z wypiekami na twarzy. Od autorów zależy teraz czy komiks – okrzyknięty już następcą Funky’ego Kovala – na stałe zapisze się w historii polskich opowieści obrazkowych.

Czytaj też na: www.irka.com.pl

„Ojcami” Yorgiego są artyści wielu sztuk. Z duetu bardziej znany jest Jerzy Ozga, uznana postać na gruncie rodzimego komiksu, który udzielał się również jako rysownik, ilustrator czy autor filmowych animacji/wizualizacji (w produkcjach Lecha Majewskiego). Artyści poznali się przed laty i już wówczas powstał pomysł na komiks o Yorgim. Tandem po latach wrócił do inicjatywy tworząc dzieło wysokiej klasy. W czarno-białych rysunkach widać rękę eksperta a fabuła – którą trudno ocenić po pierwszym tomie – rozpoczyna się z dużym rozmachem. Ciekawie prezentują się też postaci, których przegląd otrzymujemy już na jednej z pierwszych stron. Świetne jest również kadrowanie – często rozległe perspektywy zderzane są ze szczegółem, czy zbliżeniem twarzy jednego z bohaterów.
Tom i, jak należy się domyślać, cała seria ma też spójną wizję świata. Antyutopijne uniwersum – w tym elemencie komiks może prześcignąć kultowego Kovala – ma liczne odwołania do współczesnego, ponowoczesnego świata. Otrzymujemy obraz ludzkości idealnej, wiecznie zdrowej i zaspokajającej swoje żądze (głównie seksualne i narkotyczne). Świat powiązany zależnościami korporacyjnymi poznajemy z różnych perspektyw: od ponurych podziemi do imponujących kosmicznych krajobrazów. Tak spójny obraz przywołuje teksty klasyków fantastyki naukowej, z których autorzy zdają się obficie czerpać. Dalsze losy głównego bohatera – który również skrywa ogromny potencjał – poznać będzie można już niedługo. Planowany na najbliższe tygodnie album Ucieczka z planety Vanish powinien rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości dotyczące wykorzystania potencjału świetnego pilota. Miejmy nadzieję, że właśnie rozpoczyna się prawdziwa odyseja komiksowa, której brakuje na polskim rynku od lat.

Yorgi cz. 1: Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa
Rysunki: Jerzy Ozga
Scenariusz: Dariusz Rzontkowski
Liczba stron: 56
Format: 210 × 297 mm
Kolor: czarno-biały
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Wydanie: styczeń 2012